top of page

JAK SKUTECZNIE SIĘ UCZYĆ!

7 kroków do sukcesu!

1. POWTARZAJ!

W ciągu pierwszej godziny z głowy ulatuje połowa tego, czego właśnie sie uczyliśmy. Po kilku dniach pamietamy zaledwie 25 proc. nowych wiadomości, a po miesiacu tylko 20 proc. Na szczęście jest prosty sposób na zapominanie - POWTARZANIE!

Za każdym razem, gdy powtarzamy jakąś informację lub czynność, wzmacniamy ścieżkę w mózgu, na której zostały zapisane. A po utartych ścieżkach łatwiej się poruszać i trafić do celu!

 

źródło:

Sekrety Nauki nr 11(21) listopad 2013

 

2. GRAJ NA KOMPUTERZE I MEDYTUJ!

Do ćwiczenia pamięci świetnie nadają sie gry ze słowem "MEMORY" w nazwie. Wzmacniają one połączenia neuronalne w obrębie płata przedczołowego, dzięki czemu poprawia się pamięć krótkotrwała i operacyjna, przydatna np. podczas zapamiętywania listy zakupów, a potem obliczania bez pomocy kalkulatora, czy starczy nam jeszcze pieniędzy na coś spoza spisu. Oliczono, że dzięki ćwiczeniom dostępnym na stronie www.positscience.com zdolność przyswajania i przetwarzania usłyszanych informacji rośnie o 131% :-)

 

źródło:

Sekrety Nauki nr 11(21) listopad 2013

 

3. NASTRÓJ SIĘ!

Dobry humor jest nie do przecenienia i przydaje się w wielu życiowych sytuacjach, ale niekoniecznie wtedy, kiedy próbujemy coś zapamiętać.  Pobudzająco na pamięć działa melancholijna muzyka i nieprzyjemne uczucia (np. kontakt z lodowatą wodą).

 

źródło:

Sekrety Nauki nr 11(21) listopad 2013

 

4. RÓB PRZERWY!

Siedzenie godzinami nad książką, kiedy próbujemy cos zapamiętać,nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zdecydwanie rozsądniej jest robić sobie przerwy - jednak nie dłuższe niz okresy nauki. Według ekspertów najlepiej jeżeli na 50 minut nauki przypada 10 minut przerwy. Najtrudniejsze zagadnienia najlepiej umieścić na początku i na końcu nauki, poniewaz najłatwiej zapamiętujemy informacje zawarte na poczatku i na końcu przekazu (efekt pierwszeństwa i efekt świeżości).

 

źródło:

Sekrety Nauki nr 11(21) listopad 2013

 

5. TWÓRZ OPOWIEŚCI!

Ludzki mózg lepiej zapamiętuje obrazy niż słowa - powtarza mistrz świata w zapamiętywaniu Nishant Kasibhatla (do jego osiagnięć należy zapamiętanie liczby złożonej z 1944 cyfr, a także kolejności kart w przetasowanej talii w ciągu minuty i 50 sekund). Należy tylko wyobrazić sobie pojęcia, które mamy zapamiętać w formie obrazów. Najlepiej, by te obrazy były pełne emocji, zmysłowe i zabawne oraz kolorowe. Warto wyolbrzymiać, fantazjować, nie szczędzić szczegółów i poczucia humoru, a przede wszystkim uczynić siebie bohaterem tej opowieści.

 

źródło:

Sekrety Nauki nr 11(21) listopad 2013

 

6. ZASZYFRUJ INFORMACJE!

Do zapamiętywania dat przydaje sie metoda zwana zakładkową. To rodzaj szyfru, w którym każdej cyfrze przyporządkowuje się obraz - symbol. Wcześniej ustalone symbole (np. 1 -świeca, 2 - łabędź) należy zapamiętać, a następnie budować historię stosując te symbole oraz wyobraźnię.

 

źródło:

Sekrety Nauki nr 11(21) listopad 2013

 

7. BUDUJ PAŁACE PAMIĘCI!

Dźwięki niech mają kolory, słowa ostrość, liczby - obraz. Układajcie je w wyobraźni w miejscach, które do nich pasują (np. na stole, w ksiażce, piwnicy, na strychu, itp). Spacerując tam w myślach, odtwarzajcie to, co wcześniej widzieliście bądź słyszeliście.

 

źródło:

Sekrety Nauki nr 11(21) listopad 2013

 

bottom of page